Časovaná bomba

Autor: Eva Zákalická | 23.4.2014 o 19:26 | (upravené 24.4.2014 o 19:15) Karma článku: 5,33 | Prečítané:  337x

Problém znečisťovania životného prostredia je stále aktuálny problém, ktorý  sa na Slovensku prehliada. Skládky odpadu, ktoré sú ako tikajúca bomba, znečisťovanie podzemných vôd a ovzdušia, to je len zlomok toho, čo nás ohrozuje. Vážnosť situácie si neuvedomujú ani kompetentné osoby, ktoré nekonajú dlhé roky. ôzne podnety  od samotných občanov, alebo organizácií zostávajú bez odozvy. Prípady, ktoré sa aj medializujú,  po čase  zapadnú  prachom a nič sa nezmení. Ostáva nad nami visieť  Damoklov meč.

 Eva Zákalická

Hrozí vyliatie sa gudrónových jám, skládok chemického odpadu, v ktorých sa nachádzajú nebezpečné jedy. Takto o tejto situácii informovali média v roku 2010. Starosta obce Nemecká Jozef Kliment sa  vtedy  vyjadril, že ak sa vody na hladine skládok pri oteplení, prípadne intenzívnejších zrážkach vylejú a cez nefunkčnú čističku pretečú do povrchových vôd do Hrona, môžu spôsobiť nenahraditeľné škody.Za ten čas sa absolútne nič nepozmenilo a veci ostali stáť na mieste.

Dnes situácia vyzerá tak ako pred rokmi. Nikto sa nestará o likvidáciu skládky, ani o zabezpečenie. Bez problémov som  sa dostala priamo k zdroju kontaminácie. Plot, ktorý mal chrániť objekt, bol poškodený a na niektorých miestach dokonca chýbal. Gudrónové jamy sú 3 jazerá, ktoré sa nachádzajú na 3 rôznych  miestach. Jedna jama sa nachádza  pri obci Predajná, má rozlohu 10 tisíc 577 štvorcových metrov. Táto jama obsahuje sto tisíc kubíkov gudrónov, polotuhého produktu, ktorý vzniká pri spracovaní ropy. Je to nebezpečný odpad, ktorý vznikol v závode Petrochema Dubavá. V Nemeckej sú ďalšie dve jamy v areáli  podniku.  Ak by sa tento odpad dostal do zeme a následne do podzemných vôd, spôsobil by obrovskú tragédiu. Situácia je najviac kritická v období, keď sa topí sneh, alebo sú veľké prívalové dažde.  Preto je na mieste otázka, dokedy budú ohrozované životy a zdravie obyvateľov?

A toto je len jeden z mnohých  príkladov  na Slovensku.

 

Aká tragédia vyvolá dostatočný  záujem   na to, aby sa veci pohli správnym smerom? Nemalo by nám  byť ľahostajné čo sa robí s našou  pôdou, vodou, vzduchom. Ak si myslíme, že sa nás to netýka, sme na veľkom omyle. Každý jeden doplatíme na to, že sa staviame ľahostajne k svojmu životnému prostrediu.  Nie možno zajtra, ale časom určite. Preto si myslím, že je veľmi potrebné, aby sa stále diskutovalo a hlavne nezabúdalo na túto problematiku. Nemali by sme sa stať pasívnymi a ľahostajnými. Nevzdávajme sa a pravidelne upozorňujme na tento problém, veď ako sa hovorí, bez vetra sa ani lístok nepohne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

V SNS vyčkávajú na Danka a mlčia, viaže ich zákaz zhora

Andrej Danko nezvládol situáciu, SNS na vstup do koalície nemala. Myslí si to jej bývalý člen Rudolf Pučík, ktorý Danka do politiky dostal.

DOMOV

Horúčavy končia, príde ochladenie aj dážď

Meteorologická jeseň sa začína už prvého septembra.

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.


Už ste čítali?